Verkstaden - En digital rundvandring

Digital rundvandring

Verkstaden, Del 2: Bearbetning

Det har blivit dags för vårt nästa stopp på den digitala rundvandring som vi just nu bjuder in till här på vår hemsida. Denna gång är det den avdelning vi kallar för verkstaden som vi ska visa. Tidigare har vi visat upp vår laseravdelning, men även vår bockavdelning. Två viktiga delar av arbetet, men det krävs förstås mer än så eftersom produkterna vi tillverkar ofta behöver bearbetas vidare.

 

Med det sagt: Välkommen in i verkstaden.

 

Olika former av bearbetning

Det som vi internt brukar kalla för vår verkstad är den avdelningen där våra produkter och dess ingående detaljer på ett eller annat sätt bearbetas. I vår verkstad händer det mycket på en och samma gång. Här kan produkterna bland annat kapas, borras, gängas, försänks, gradas, fräsas, pressas, valsas, brotschas, stansas, och slipas.

 

För att kunna utföra alla dessa olika moment finns en mängd olika maskiner att tillgå, både manuella och automatiserade sådana. Det är bredden av automatiserade lösningar och skickliga medarbetare som gör att Anderssons kan vara så flexibla som vi är. Det låter oss hantera både enstaka specialdetaljer och större serier utan någon märkbar skillnad på slutresultatet och kvalitén. Verkstaden är lika mångsidig som nödvändig, och en avdelning som knyter samman flera steg i tillverkningsprocessen av våra tillverkade produkter.

 

Flerop

Förutom ett gäng traditionella borrmaskiner, excenterpressar, kap och vals har vi har totalt tre fleropar, två större och en lite mindre.

 

Flerop, heter lite mer formellt egentligen ”fleroperationsmaskin”, och namnet säger nog det mesta. Detta är maskiner där vi kan utföra flera olika moment samtidigt, utan att behöva flytta biten. Fleroparna är perfekt att använda vid lite större volymer, eller där en bit ska genomgå mer än en bearbetningsoperation. Detta då maskinen automatiskt kan växla mellan olika verktyg. Därmed kan en bit som både ska fräsas och gängas göra detta utan extra ställ. Tidseffektivt och bra. Samtidigt krävs det såklart duktiga operatörer som kan övervaka, kontrollera och programmera maskinerna att utföra det jobb vi behöver den till. Det är med kombinationen av bra teknik och kunniga medarbetare som vi tar oss långt.

 

 

Slip

Som en del av vår verkstad finns även vår slipstation att hitta, och där finns ett härligt gäng som är otroligt duktiga på att slipa. Något som kan göras både tidigt och sent i en produkts tillverkningscykel. Det kan till exempel göras för att få till en önskad funktion på en detalj eller för att skapa ett önskat utseende. Då kan slipningen till exempel ske precis innan ytbehandling, för att få en slät finish utan synliga svetsar.

 

Slipning är på många sätt ett hantverk där känslan för materialet spelar stor roll. Små skillnader i tryck och rörelse kan påverka slutresultatet, och därför är det här en arbetsuppgift där våra medarbetares erfarenhet och precision är speciellt viktig.

Med andra ord: verkstaden är inte bara en plats för bearbetning, utan en central del av hela vår tillverkningskedja.


  • Anderssons Mekaniska AB

  • Stenvadet

    568 91 Skillingaryd
    Sverige

  • 0370-733 60
  • Skicka e-post Kopiera e-postadress

Mer kontaktinfo

MER FRÅN BLOGGEN

Finbesök från Bullerbyn

Vem vet, kanske är detta kommande kollegor till oss här på Anderssons. Kul att ni villa komma och hä...

Anderssons stöder

Erikshjälpen är en barnrättsorganisation vars slogan är "För barnen. Och världen de drömmer om."

  Vi använder cookies. Läs mer »

 

Tack, jag förstår.